W końcu stycznia przyszłego roku naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach zamierzają przeprowadzić pilotażową próbę podziemnego zgazowania węgla. Instytut pracuje też nad podobnym projektem na większą skalę, w warunkach czynnej kopalni.
Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej rozpoczął realizację projektu dofinansowanego przez UE, którego skutkiem ma być opracowanie strategii rozwoju województwa podlaskiego wykorzystującej nanotechnologie.
Wczesne ptaki, takie jak Archaeopteryx czy Confuciusornis, miały zbyt słabe pióra, żeby samodzielnie latać. Mogły najwyżej szybować - informują naukowcy w najnowszym numerze tygodnika "Science".
Dziura ozonowa regularnie się zmniejsza, ale jej zanik powoduje rozszerzanie się ocieplenia na półkuli południowej, ustalili naukowcy z Uniwersytetu Leeds - podaje internetowy serwis "EurekAlert".
Niektóre rodzaje raka krwi rozwijają się pod wpływem zmian genetycznych w mikrośrodowisku otaczającym komórki krwi - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Ptasie pióra mogą pełnić funkcję podobną, jak kocie wąsy - pomagają poznawać otoczenie za pomocą dotyku. O badaniach przeoczonej dotychczas, bardzo podstawowej funkcji ozdobnych ptasich piór informuje serwis BBC.
Rząd przyjął w środę listę obszarów proponowanych do objęcia ochroną w ramach programu Natura 2000. Są na niej 464 nowe obszary siedliskowe oraz 79 obszarów wyznaczonych wcześniej, które wymagają korekty granic.
W środę mija 60. rocznica przyjęcia Konwencji Genewskich o ochronie ofiar wojny. Choć charakter konfliktów zbrojnych nieustannie się zmienia, przynosząc nowe wyzwania, jak np. terroryzm, Konwencje Genewskie wciąż zachowują swą aktualność - podkreśla Polski Czerwony Krzyż.
Meteoryt Murchison znaleziony w Australii ponad 40 lat temu zawiera miliony cząsteczek organicznych.
Lot załogowy na Marsa powinien odbywać się przy wykorzystaniu statku z nowym systemem napędowym a nie istniejących silników rakietowych - powiedział szef Federalnej Agencji Kosmicznej (Roskosmos) Anatolij Perminow.
Jak wynika z obserwacji satelitarnych oraz symulacji komputerowych, lód na Grenlandii topnieje coraz szybciej - alarmują naukowcy na łamach pisma "Science". O ich badaniach informuje internetowy serwis Eurek Alert.
Trzynaście nowych wariantów genów, związanych z podwyższonym ryzykiem zachorowania na celiakię, opisali naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Genetics".
Niepożądane działania leków to jedna z 10 najczęstszych przyczyn zgonu. 30-40 procent działań niepożądanych można uniknąć - mówił na konferencji "Niebezpieczne interakcje leków w praktyce klinicznej" dr Jarosław Woroń z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Polskie i chińskie parki technologiczne planują powołanie inkubatora technologicznego, ułatwiającego polskim firmom rozpoczęcie i prowadzenie biznesu w Chinach. Przedsięwzięcie jest jednym z tematów rozmów prowadzonych podczas wystawy Expo 2010 w Szanghaju.
W latach 2010-2012 powstaną w Polsce pierwsze naukowe satelity badające gwiazdy jaśniejsze i gorętsze od Słońca. Projekt astronomów, którego koszt wyniesie ponad 14 mln zł, ma pomóc w zrozumieniu wewnętrznej budowy największych gwiazd naszej galaktyki.
Stosunkowo mały wzrost zakwaszenia oceanów wywołany wysokim poziomem dwutlenku węgla ma znaczący wpływ na wzrost, rozwój i przetrwanie małży z gatunku wenus (Mercenaria mercenaria), zatokowych przegrzebków i ostryg wirginijskich, wykazało badanie naukowców z Stony Brook University - podaje serwis internetowy EurekAlert.
Izotopowa bateryjka wielkości małej monety może być źródłem zasilania przez setki lat i dać w tym czasie milion razy więcej energii niż typowe baterie - informuje serwis BBC News/Technology.
Co najmniej trzy ludzkie geny powstały dzięki mutacji niekodujących, "odpadowych" fragmentów DNA - informuje "New Scientist".
Nietypowe pomysły na ekologię - od tradycyjnej lekcji poprzez artystyczne przeżycia, konkursy i quizy aż po zajęcia terenowe i chwytliwe slogany - to tylko niektóre z prac, które napłynęły do redakcji portalu edukacji ekologicznej Zielona Lekcja (www.zielonalekcja.pl) w konkursach "Wszystkie dzieci segregują śmieci" i "Ekoscenariusz". Prace można jeszcze nadsyłać do 1 września.
Wariant genu GPC5 zmniejsza ryzyko nagłego zatrzymania akcji serca - informuje pismo 'Public Library of Science".
Naukowcy z Salk Institute for Biological Studies odkryli włącznik regeneracji. Proces znany jako demetylacja histonów "przełącza" komórki występujące w miejscu amputacji, ze stanu nieaktywnego w aktywny i włącza geny potrzebne do wybudowania kopii utraconej kończyny.
Utrata słuchu rozwijająca się na skutek stosowanej w chemioterapii nowotworów cisplatyny, jest zależna od wariantów genów o nazwie TPMT i COMT - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature Genetics".
Osoby z dużym nosem są lepiej chronione przed przeziębieniem i alergicznym katarem. Do wniosku takiego doszli naukowcy amerykańscy z uniwersytetu stanu Iowa - pisze londyński dziennik "Daily Mail".
We wtorek rano czasu lokalnego z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie wystrzelona zostanie rakieta nośna Ares I-X, która zastąpi wycofywane z użytku amerykańskie wahadłowce, dowożące załogi i sprzęt do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Łosie powodują coraz więcej kolizji na drogach. Niszczą też uprawy leśne. Jak temu zapobiec oraz w jaki sposób chronić te zwierzęta - to główny cel badań, które prowadzić będą białostoccy naukowcy. Badania zostaną wykonane na zlecenie Ministerstwa Środowiska.
znalezionych: 1742, strona 1 z 70
<<< - 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 - >>>