13 godzin przesłuchań. "Panie przewodniczący, może przerwa?"


Ponad 13 godzin obradowała sejmowa komisja śledcza ds. afery hazardowej. Najpierw 11 godzin zeznawał główny "bohater" afery Zbigniew Chlebowski, a "na deser" 2 godziny przesłuchiwano Jerzego Jaskiernię.

Dotychczasowy prezes PiS Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany na szefa na kolejną kadencję - wynika z nieoficjalnych wyników. Jak wynika z informacji PAP, za kandydaturą Kaczyńskiego głosowało około tysiąca delegatów. Działacze PSL zebrali już ponad 120 tys. podpisów pod kandydaturą szefa ugrupowania Waldemara Pawlaka. Stronnictwo złożyło też pierwszą propozycję programową: by prezydent włączył do pracy w swojej kancelarii przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych. "Życie Warszawy": Zdaniem policjantów wprowadzenie zakazu palenia papierosów w restauracjach może spowodować wzrost drobnych kradzieży.Komisja Wyższego Urzędu Górniczego ustaliła, co spowodowało tragiczny w skutkach wybuch metanu w kopalni "Wujek-Śląsk" we wrześniu zeszłego roku. Za główne przyczyny katastrofy uznano nieprawidłową wentylację oraz zwarcie w przewodzie zasilającym urządzenia chłodnicze. W katastrofie zginęło 20 górników, a 34 zostało rannych. Jarosław Kaczyński w programie Moniki Olejnik w TVN24 zaapelował do mediów o to, aby zawarły "sojusz z prawdą". Dlaczego? W ocenie prezesa Prawa i Sprawiedliwości media obecnie chronią niektórych polityków. Dalszy ciąg sprawy linczu we Włodowie. Zarzut składania fałszywych zeznań przed sądem prokuratura przedstawiła żonie jednego z mężczyzn skazanych w sprawie tzw. linczu we Włodowie. Marlena W. miała sugerować, że to nie jej mąż i jego dwaj bracia zabili recydywistę, ale że zrobił to jej ojciec.

Wielka woda sunie na północ. Na nadejście fali kulminacyjnej szykują się mieszkańcy centralnych regionów kraju. Na południu poziom wód w rzekach powoli opada.

Po wypadku występują utrudnienia w ruchu na zachodniej obwodnicy (droga krajowa nr 3) Gorzowa. Policja przepuszcza samochody wahadłowo, tworzą się kilkukilometrowe korki - poinformowała PAP Justyna Migdalska z zespołu prasowego lubuskiej policji. 16 martwych saren znaleźli myśliwi w lesie w okolicy miejscowości Strzyżewice na Lubelszczyźnie. Zostały one zagryzione przez zdziczałe psy, przed którymi nie mogły uciec po zlodowaciałym śniegu.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, były premier Tadeusz Mazowiecki, szef MSZ Radosław Sikorski - zachęcali w piątek na konwencji w Sopocie do udziału w wyborach i glosowania na kandydata PO Bronisława Komorowskiego. Dwie karetki pogotowia z pacjentami wyciągali z zasp w niedzielę nad ranem podlascy strażacy. W wielu miejscach w regionie na drogach gminnych strażacy-ochotnicy pomagają usuwać śnieg przy użyciu pługów zaczepionych do samochodów gaśniczych. W jednej ze wsi w czasie takiej akcji odnaleziono w śniegu zwłoki starszego mężczyzny. "Gazeta Wyborcza": Przez sto dni rządów nowy szef CBA Paweł Wojtunik wymienił w centrali i terenie dwie trzecie kadry kierowniczej. Stanowiska dyrektorskie dostali głównie byli policjanci, zwłaszcza z CBŚ w życiorysie.Woda zalała odcinek drogi krajowej nr 4 przebiegający przez Ropczyce (Podkarpackie). Kierowcy muszą korzystać z objazdów - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek Anna Klee z zespołu prasowego podkarpackiej policji. Do polityków PO Zbigniewa Chlebowskiego i Mirosława Drzewieckiego, zamieszanych w aferę hazardową, może już wkrótce dołączyć polityk opozycji. W niespotykanym trybie rozpoczęły się prace nad prawem hazardowym za czasów rządu PiS. Szef MSZ i kandydat PO w prawyborach Radosław Sikorski zaapelował w czwartek do Bronisława Komorowskiego o "grę fair" i powstrzymanie kolejnych ataków personalnych na niego ze strony Janusza Palikota.

Prace młodych naukowców ulepszają samochody


Nowatorski lokalizator pozycji pojazdu, rozwiązania skracające czas wtrysku paliwa po rozruchu silnika czy hamulec, dzięki któremu zatrzymane na wzniesieniu auto nie stacza się do tyłu - to niektóre rozwiązania, opracowane przez młodych śląskich naukowców.

Opolskie: zalane 94 miejscowości; woda opada


W czwartek wieczorem na Opolszczyźnie zalane były 94 miejscowości. Najtrudniejsza sytuacja była w dolinie Odry poniżej Opola i w dzielnicy Metalchem, gdzie do umacniania wałów włączyło się wojsko. Powoli opada poziom Odry w Krapkowicach i Opolu.

B. funkcjonariusz służby więziennej aresztowany


Na trzy miesiące trafił do aresztu były strażnik służby więziennej z zarzutem przyjęcia łapówki w zamian za dostarczenie telefonów komórkowych aresztowanym szefom grupy przestępczej - poinformowała Dorota Dąbrowska z zespołu prasowego lubuskiej policji.

PiS do Tuska: make peace, not war


Prawo i Sprawiedliwość odpowiedziało na ostre słowa Donalda Tuska pod adresem Jarosława Kaczyńskiego, które padły na konwencji krajowej PO. - Panie premierze, make peace, not war (czyń pokój, nie wojnę - red.) - mówił Paweł Poncyljusz, cytujący słowa piosenki autorstwa Johna Lennona.

Kontroler: Jak-40 nas zignorował


Rosyjscy kontrolerzy nakazali Jakowi-40, który lądował w Smoleńsku tuż przed prezydencką maszyną, przerwanie podejścia do lądowania. Jednak samolot zignorował komendę. Pilot twierdzi, że jej nie usłyszał - dowiedziała się TVN24. Z kolei według polskich pilotów prezydencki Tupolew nie miał ostatecznej zgody na lądowanie w Smoleńsku.

Półmetek rządów PO - Polacy nie chcą, aby rządziła drugą kadencję


"Rzeczpospolita": Dzisiaj upływają dwa lata od powołania gabinetu Donalda Tuska. GfK Polonia na zlecenie "Rz" zapytała Polaków, co sądzą o partii rządzącej. PO jest uważana za partię o poglądach liberalnych - tak myśli 38 proc. badanych. Poglądy konserwatywne dostrzega w niej zaledwie 3 proc. W obszarze działań publicznych partia Tuska kojarzy się Polakom głównie z prywatyzacją.

NIK krytykuje offset F-16 Ministerstwo nie ma zastrzeżeń


NIK prześwietliła realizację umów offsetowych zawartych przy zakupie F-16. Wyniki kontroli są fatalne. Jedynie co czwarty ze zrealizowanych projektów spełnia wszelkie wymagania. Przyczyną tego stanu rzeczy są błędy strony polskiej popełnione w trakcie negocjacji, ministerstwo gospodarki, a także polskie firmy. Tymczasem resort nie ma sobie nic do zarzucenia.

Sztab PiS kontroluje wizerunek J. Kaczyńskiego


"Polska The Times": Sztabowcy kandydata PiS na prezydenta będą w kampanii całkowicie kontrolować medialny wizerunek Jarosława Kaczyńskiego. Będzie on prowadził swoją kampanię wyborczą w dotychczasowym stylu - powiedzieli gazecie współpracownicy prezesa PiS. Zdaniem ekspertów tego rodzaju kampanii nie da się długo kontynuować.

Nie będzie dyscyplinarki za udostępnienie podsłuchów Mące


Nie ma podstaw do odpowiedzialności dyscyplinarnej dla prokuratora z Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, który udostępnił nagrania rozmów dziennikarzy na potrzeby procesu wiceszefa ABW Jacka Mąki z "Rzeczpospolitą" - uznała Prokuratura Krajowa po kontroli sprawy. Zarazem zapowiedziano, że prokurator krajowy wyda wytyczne, jak postępować w podobnych sytuacjach w przyszłości.

PiS chce wyjaśnień ws. "katarskiego inwestora"


PiS oczekuje wyjaśnień od premiera Donalda Tuska w związku z wywiadem byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego, według którego rząd już w połowie maja miał informację, że nie istnieje żaden katarski inwestor w procesie sprzedaży stoczni gdyńskiej i szczecińskiej.

Tusk może zablokować decyzję prezydenta


"Dziennik Gazeta Prawna": Choć to prezydent Lech Kaczyński wybierze prokuratora generalnego z dwóch kandydatów przedstawionych przez Krajową Radę Sądownictwa, to Donald Tusk chce mieć prawo kontrasygnaty tej decyzji.

PO forsuje ministra z SLD na szefa TVP


Platforma Obywatelska nie widzi już szans na odrzucenie weta prezydenta do ustawy medialnej - pisze "Gazeta Wyborcza".

Kaczyński: o tym zaczyna pisać nawet zachodnia prasa


- Oczekuje, aby komisja zajęła się aferą, a nie rządem pani Suchockiej. To jest coś zupełnie niebywałego - tak komentuje prace tzw. komisji hazardowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kamiński stracił dostęp do informacji niejawnych


Certyfikat dostępu do informacji niejawnych został odebrany b. szefowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariuszowi Kamińskiemu - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.

Głębokie cięcie w kadrach CBA


"Gazeta Wyborcza": Przez sto dni rządów nowy szef CBA Paweł Wojtunik wymienił w centrali i terenie dwie trzecie kadry kierowniczej. Stanowiska dyrektorskie dostali głównie byli policjanci, zwłaszcza z CBŚ w życiorysie.

Pozew za "polskie obozy" cofnięty. Będzie nowy


Wobec cofnięcia pozwu, stołeczny sąd umorzył dziś proces, w którym mieszkaniec Świnoujścia domagał się od Axel Springer Polska przeprosin i 500 tys. zł zadośćuczynienia na cel charytatywny za sformułowanie niemieckiego dziennika "Die Welt" o "polskim obozie koncentracyjnym Majdanek".

Najbiedniejsi uczniowie mogą dostać niższe stypendia


Choć rząd w przyszłym roku chce wydać 500 mln zł na stypendia socjalne, to i tak kwota ta może okazać się niewystarczająca - ocenia "Dziennik Gazeta Prawna".

Internetowy oszust mówi "przepraszam". I tyle


"Chcesz i masz" - pod takim nickiem 21-letni Marcin C. sprzedawał przez internet aparaty fotograficzne. A raczej twierdził, że sprzedaje, bo sprzęt do kupujących nigdy nie dotarł. Oszust mówi do kamery "przepraszam", ale pieniędzy nie jest w stanie oddać. I wciąż jest na wolności.

Droga krajowa nr 32 już przejezdna


Policja przywróciła ruch na drodze krajowej nr 32. Odcinek tej trasy z Sulechowa (Lubuskie) do Poznania był zablokowany po wypadku - poinformowała Justyna Migdalska z zespołu prasowego lubuskiej policji.

PO wybrała kandydata na prezydenta Radomia


Piotr Szprendałowicz, członek zarządu województwa mazowieckiego, został w sobotę oficjalnie przedstawiony jako kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Radomia.

Ładny Nowak nie chce być polityczną blondynką


Czy dobry wygląd pomaga politykowi, czy przeszkadza w wykonywaniu swojej pracy? Zdaniem Sławomira Nowaka może być kłopotliwe, bo działa tzw. stereotyp blondynki - "jak ładny, to pewnie głupi".

Dolnośląskie: Dwie osoby zginęły na krajowej "5"


Dwie osoby zginęły i dwie zostały ranny w wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 5 (Wrocław-Poznań) w okolicy miejscowości Borzęcin (Dolnośląskie) - poinformował oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Prezydent kontra NFZ


Pilne pytania o zadłużenie i przyjęcia pacjentów ponad limit wysyła od piątku do szpitali Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - informuje "Rzeczpospolita".

Lepiej ściągać podatki? "Rada politycznej trupiarni"


Za przyczyną ministra finansów i premiera poruszamy się do ściany do ściany i dostajemy palpitacji serca - tak informacje o zadłużeniu się państwa skomentował w programie TVN "Kawa na ławę" Eugeniusz Kłopotek z PSL. A politycy opozycji radzili: trzeba lepiej ściągać podatki. - To rady politycznej trupiarni - ripostował Stefan Niesiołowski z PO.

Nie będzie apelacji ze strony Hoegstroema?


Już w czwartek może się uprawomocnić decyzja szwedzkiego sądu o przekazaniu Polsce podejrzanego o podżeganie do kradzieży napisu z Auschwitz Szweda Andersa Hoegstroema. Obrońca Hoegstroema poinformował, że jego klient wciąż nie złożył odwołania.