GUS: na koniec '09 ludność Polski liczyła ponad 38 mln 173 tys. osób


W końcu 2009 roku ludność Polski wzrosła o ponad 37 tys. rok do roku i wyniosła 38 mln 173 tys. osób - szacuje Główny Urząd Statystyczny.

Głównym grzechem P4, operatora sieci Play, było - według Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - natychmiastowe rozwiązanie umowy w przypadku zalegania z płatnościami. \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" Faisal Shahzad, który w maju próbował odpalić ładunki wybuchowe na nowojorskim Times Square, w poniedziałek przyznał się do winy. Prokuratura postawiła mu 10 zarzutów, w tym próbę użycia broni masowego rażenia i międzynarodowy terroryzm. Mężczyzna zgodził się z aktem oskarżenia, dlatego też nie będzie procesu. Od Nowego Roku nie należy spodziewać się zmian taryf na energię dla gospodarstw domowych. Urząd Regulacji Energetyki nie godzi się bowiem na zaproponowane przez firmy energetyczne podwyżki i roześle do nich kolejne wezwanie do korekty cen - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka Urzędu Agnieszka Głośniewska.Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie kontynuowało rozmowy z Gazpromem Export na temat dodatkowych dostaw gazu - poinformowała w środę PAP spółka. Eksperci, z którymi rozmawiała PAP, wskazują na rozliczenie tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Polski jako przeszkodę szybkiego porozumienia. Racjonalność działania przedsiębiorstw i zbiorowe zarządzanie wspólnym dobrem - to tematy badań tegorocznych noblistów Cho GPS wszystkim kojarzy sizniewielkim urzdzeniem nawigacji samochodowej, to system ten ma znacznie szersze zastosowanie i ciekawszhistori, ni sizwykle sdzi.


Komorowski zapowiedział, że jeśli PiS nie przestanie przypisywać PO i jemu łatki zwolenników prywatyzacji służby zdrowia, to on złoży pozew w trybie wyborczym do sądu. Chciałbym przestrzec przed kłamstwem uprawianym w ramach kampanii wyborczej, chciałem przestrzec kolegów z PiS, nie róbcie tego rodzaju świństwa - powiedział kandydat PO. Propozycja zmiany nazwy oburzyła łodzian Nie będzie stacji Łódź Centralna. Taki wniosek wypływa z ostatnich działań urzędu miasta. Na stronie internetowej urzędu, w opisie planowanej przebudowy ...

GUS podał strukturę wynagrodzeń w październiku 2008 roku - informuje "Parkiet". Sprawa polsko-rosyjskiego porozumienia w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski może być rozwiązana jeszcze w tym tygodniu, ale może też się przeciągać - powiedział we wtorek wicepremier Waldemar Pawlak. Brakuje wspólnego stanowiska w sprawie taryf tranzytowych dla rosyjskiego gazu przez terytorium Polski - poinformował. Legitymowanie się wyższym wykształceniem paradoksalnie może przyczynić się do włączenia jego posiadacza w poczet osób bezrobotnych. W Polsce przybywa lawinowo młodych bezrobotnych, najczęściej właśnie z wyższym wykształceniem. Kompatybilnie z danymi, w zeszłym roku zarejestrowano 114 tysięcy osób z  wykształceniem wyższym, jednak oficjalne liczby są mocno zaniżone. Nieoficjalnie, poziom bezrobocia w tej grupie społecznej wynosi od 300 do 400 tysięcy. Przyczynami takiego stanu rzeczy są między innymi wstyd i poczucie upokorzenia związane z zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna.Ceny energii dla odbiorców indywidualnych raczej nie zostaną uwolnione w 2010 r. - ocenia Marek Woszczyk, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki. Kosztem ponad 240 mln zł włoski koncern Brembo uruchomi w swojej fabryce w Dąbrowie Górniczej nową linię produkcji tarcz hamulcowych do samochodów. Powstanie 100 nowych miejsc pracy - podała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE). - Firma LG jest cieszącym się międzynarodową renomą wiodącym producentem telewizorów i monitorów. Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju, Mławski zakład LGEMA stał się ważnym graczem nie tylko w Polsce, ale także w Europie – powiedział wicepremier, minister Gospodarki Waldemar Pawlak podczas wizyty w zakładzie LG Elektronics Mława 14 grudnia br. [MATERIAŁ FILMOWY]

Rząd szuka pieniędzy dla tych, którzy nadpłacili za kartę pojazdu


Resort finansów zaproponował, by roszczenia właścicieli samochodów, którzy przepłacili za kartę pojazdu w latach 2004-2006, pokrywać z rezerwy subwencji ogólnej - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz.

Kolejny sprzeciw radnych Rewala wobec Gazociągu Północnego


Rada Gminy Rewal (Zachodniopomorskie) jednogłośnie przyjęła w piątek uchwałę, w której sprzeciwia się budowie Gazociągu Północnego przez rosyjsko-niemieckie konsorcjum Nord Stream. Rura będzie przebiegać po dnie Bałtyku; pierwsze dostawy gazu mają być uruchomione pod koniec 2011 roku.

Wskaźnik optymizmu VIII 2009


Z badania Ipsos wynika, że występująca w ostatnich latach prawidłowość polegająca na poprawie nastrojów konsumenckich w sierpniu, po ich lipcowej obniżce miała miejsce także w tym roku. Poprawa ta doprowadziła Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) do poziomu najwyższego w tym roku - 87,3 pkt, co oznacza wzrost o 8 pkt.

PB: Żelazna Dama z UOKiK


- Szefowa UOKiK karze surowo i coraz skuteczniej - zauważa "Puls Biznesu". W 2009 roku wysokość kar nałożonych przez UOKiK na przedsiębiorców sięgnęła rekordowych 600 mln zł

UE zestandaryzuje limit decybeli odtwarzaczy MP3


Eksperci UE chcą, by odtwarzacze MP3, w tym iPody, mogły emitować dźwięk o maksymalnej mocy 85 decybeli, choć z możliwością podwyższenia do 100 decybeli - donosi niedzielny program BBC Politics Show.

MSP sprzedało resztówki Hutmena i Barlinka, łącznie za ponad 700 tys. zł


Polska wystąpiła o unijną ochronę na kabanosów i kiełbasy myśliwskiej. Według informacji Rzeczpospolitej na to nie chce zgodzić się czeski rząd, naciskany przez tamtejszą branżę mięsną

Łotewski haker Robin Hood złapany przez policję


Tajemniczym hakerem, który publikował w sieci dane o zarobkach polityków i szefów państwowych spółek, okazał się pracownik instytutu matematyki i informatyki lokalnego uniwersytetu.

Ponad 300 mln zł na rozwój systemu komunikacji w rejonie Kielc


Brazylijski perkusista Antonio Luis Alves de Souza zmarł w wieku 54 lat na atak serca.

Ropa naftowa mocno tanieje


17.05. Nowy Jork (PAP) - Ropa naftowa już mocno tanieje na giełdzie paliw w Nowym Jorku. To reakcja na obawy inwestorów, że kryzys zadłużenia w Europie wpłynie negatywnie na globalne ożywienie gospodarcze i osłabi popyt na ropę - podają maklerzy.

GPS do Rosji z cłem?


Powołując się na wypowiedź wicepremiera Siergieja Iwanowa – rosyjskie media piszą o tym, że urzędnicy resortu przemysłu i handlu FR oraz federalna Służba Celna opracowują ...

McDonald's zadowolony. Zarobił w I kw. 1 mld dol.


Największa na świecie sieć typu fast food zarobiła w I kwartale 1,09 mld dol. Szefostwo firmy jest zadowolone, bo wzrosła sprzedaż i przychody na wszystkich rynkach, szczególnie mocno w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

NBP: Linia kredytowa z MFW tylko, jeśli potrzebna ze względu na czynniki fiskalne


# dochodzi informacja MSP o inwestorach instytucjonalnych w ofercie PZU #

Komunikaty


...

Produkcja rośnie, ale bez rekordów. Wszystko przez urlopy i pogodę


W grudniu produkcja przemysłowa zwiększyła się o 7,4 proc. Wyniki nie przebiły danych z listopada i zawiodły rozbudzone apetyty analityków

PB: Pruszków w radzie Optimusa


Proces starzenia się pozostawia na naszym ciele wyraźne ślady. Widząc to tracimy pewność siebie. W naszych głowach pojawia się myśl o chirurgii plastycznej. Warto wtedy rozważyć alternatywne rozwiązanie.

Gruszki na wierzbie


Rozmowa z profesorem Markiem Góra z SGH, współtwórca reformy emerytalnej

Rz:Coraz mniejsze tempo zwolnień grupowych w firmach


Od początku roku w ramach zwolnień grupowych pracę straciło prawie 60 tysięcy ludzi, blisko dwa razy więcej niż w całym 2008. - pisze "Rzeczpospolita". Gazeta dodaje, że w ostatnich miesiącach sytuacja jest nieco lepsza

Konferencja - odpowiedzialne inwestycje


W ostatnich latach coraz większego znaczenia nabiera umiejętność rozpoznawania oraz skutecznego zarządzania ryzykiem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej w całym łańcuchu dostaw, przy czym w obszarze zainteresowań pozostaje nie tylko wymiar ekonomiczny, ale także ryzyko związane z aspektami społecznymi, etycznymi i środowiskowymi (ang. social, ethical and environmental risks, SEE).

MF przeciw podwyższeniu odpisów od podatku z 1 do 2 proc.


Dystrybutor prasy Kolporter zakończył restrukturyzację polegającą na podziale na trzy spółki. Obecnie dystrybucja prasy, przesyłki kurierskie i sklep internetowy działają już w ramach odrębnych spółek - poinformował Kolporter w komunikacie prasowym.

Agora kupiła 50% udziałów w Business Ad Network


W spółce Elgo Lighting Industries w Gostyninie pod Płockiem (Mazowieckie) przygotowywane są zwolnienia grupowe. Z pracy ma odejść 250 z 536 pracowników. Związki zawodowe zamierzają negocjować liczbę osób, które mogłyby objąć zwolnienia.

Deweloperzy zakładnikami banków. Bez kredytów nie będzie nowych mieszkań


Klienci wrócili do biur sprzedaży firm deweloperskich, ale nie wszystkie mogą zacząć nowe inwestycje

Jeleniogórski PEC modernizuje


Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Jeleniej Góry zamknie ciepłownie Zabobrze - jedno z dwóch dużych źródeł ciepła w mieście, drugie – Elektrociepłownia Miasto zostanie gruntownie zmodernizowane – informuje „Polska Gazeta Wrocławska”.

Minister Środowiska: niebawem nowy KPRU


Przygotowanie nowego Krajowego Planu Rozdziału emisji będzie możliwe wkrótce dzięki zaawansowanym rozmowom, jakie toczą się pomiędzy Polską a Komisją Europejską. To wynik wczorajszego spotkania ministra Andrzeja Kraszewskiego z Josem Delbeke, Dyrektorem Generalnym DG ds. Klimatu.

W General Motors brakuje rąk do pracy


Nieco ponad miesiąc po wyjściu z bankructwa okazało się, że GM produkuje zdecydowanie zbyt mało samochodów, by sprostać zwiększonemu popytowi na amerykańskim rynku. W związku z tym koncern z Detroit planuje zatrudnić nowych pracowników, a już pracującym zaproponować nadgodziny - pisze New York Times.

"Puls Biznesu": gazele zapominają o słowie kryzys


Przedsiębiorcy coraz wyraźniej odczuwają poprawę koniunktury - wynika z najnowszej edycji Gazelowego Indeksu Tendencji, badania przeprowadzonego przez "Puls Biznesu". Już pięciu na sześciu przedsiębiorców nie czuje kryzysu.