USA: Spadki na giełdzie w ostatnim dniu sierpnia


W ostatnim dniu sierpnia na nowojorskiej giełdzie przeważały spadki; wszystkie trzy indeksy wykazały straty.

Najwięksi spece od energetyki jądrowej na świecie starają się o wart 10 mld euro kontrakt na budowę elektrowni atomowej w Polsce - informuje "Rzeczpospolita". Trwa także wyścig gmin o jej lokalizację. Europejski Trybunał Obrachunkowy pozytywnie ocenił wczoraj wykonanie wynoszącego 116,5 mld euro unijnego budżetu za rok 2008. Po raz pierwszy pochwalił Komisję Europejską za brak znaczących nieprawidłowości w wydatkach na rolnictwo, które stanowią prawie połowę unijnego budżetu. Przychody brutto z prywatyzacji w 2009 roku wyniosły 6,97 mld zł, a dochody z dywidend sięgnęły 7,84 mld zł, poinformował w środę rzecznik ministerstwa skarbu Maciej Wewiór.Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 3.283,18 zł - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. To o 3,3 proc. więcej niż przed rokiem i 0,4 proc. więcej niż miesiąc temu. W Internecie kwitnie proceder handlu dziećmi - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Na posiedzeniu w marcu nie powinno być zmiany nieformalnego nastawienia z neutralnego. Złoty pozostanie w lekkim trendzie aprecjacyjnym - uważa Anna Zielińska-Głębocka z RPP. Jej zdaniem, NBP przekaże do budżetu zysk w wysokości 4-8 mld zł.

Od nowego roku wzrost wynagrodzeń będzie negocjowany w przedsiębiorstwach, między pracodawcą a związkami zawodowymi - postanowił Sejm, przyjmując w czwartek ustawę o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń. Do tej pory ten wskaźnik przyjmowano na forum Komisji Trójstronnej.

W krótkim okresie inflacja powinna spaść poniżej celu inflacyjnego RPP - uważa Andrzej Rzońca, członek Rady Polityki Pieniężnej. Wczoraj na amerykańskich parkietach mieliśmy do czynienia z wysypem publikacji danych makroekonomicznych. O ile katalizatorów nie brakowało, o tyle w ogólnym rozrachunku ich wydźwięk należy uznać za neutralny.

Mostostal Płock zamierza wypłacić 8 mln zł dywidendy z zysku za 2009 rok, co daje 4 zł na akcję. W styczniu liczba pozwoleń na budowę wyniosła 10.590 i spadła o 14,7 proc. rdr oraz spadła o 27,5 proc. mdm - podał w środę GUS. Kiedy w 1991 roku odbyła się pierwsza sesja Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) wiadomo było, że powstanie giełdowego parkietu na zawsze odmieni świat polskiej finansjery.Komisja Europejska dementuje pogłoski, jakoby miała pożyczać Grecji jakieś pieniądze. Tymczasem inwestor i miliarder George Soros uważa, że do ratowania Grecji wystarczy prowizoryczna pomoc, głównie polityczne wsparcie - ale przed Europą staje poważniejszy problem, jakim jest przyszłość euro jako wspólnej waluty. Władze w Pekinie nie mają zamiaru ustąpić w sporze z sporze z internetowym gigantem z Mountain View. - Zagraniczne firmy muszą dostosować swoją działalność w Chinach do chińskiego prawa - stwierdziła rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Jiang Yu. Polska jest sklasyfikowana na 71 miejscu na świecie pod względem wolności gospodarczej - odnotowuje "Puls Biznesu", powołując się na najnowszy ranking Heritage Foundation na 2010 r.

Rząd chce megafuzji


Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do rewolucji na polskim rynku bankowym. Jeśli PKO BP przejmie BZ WBK, powstanie prawdziwy środkowoeuropejski gigant - akcentuje "Rzeczpospolita".

Grecja znowu tnie jak brzytwą


Greków czeka bardzo mocne zaciskanie pasa. Rząd w Atenach - by ratować zrujnowane finanse publiczne - obetnie wydatki o 4,8 miliarda euro. Greków czeka między innymi podniesienie VAT-u i zamrożenie emerytur. Związki zawodowe już zapowiadają protesty. 055X

Kolejarze zeszli z torów


Związkowcy z PKP Polskie Linie Kolejowe w Gdańsku, Włoszczowie i w okolicy Lublina zakończyli blokady torów w swoich miejscowościach. Kolejarze walczyli w ten sposób o podwyżki płac. Pociągi jeździły w tym czasie okrężnymi trasami.

Na GPW możliwa korekta z powodu gorszych nastrojów globalnych


Pogorszenie nastrojów na światowych parkietach po rozpoczęciu sezonu wyników w USA zwiększa prawdopodobieństwo korekty w notowaniach na warszawskiej GPW.

OFE uratują nas przed pętlą zadłużenia


Zmiany w OFE, które proponuje rząd oddalają ryzyko przekroczenia progu ostrożnościowego w wysokości 55 proc. długu publicznego do PKB w 2010 roku oraz zmniejszają potrzeby pożyczkowe brutto o ok. 13 mld zł - poinformował w rozmowie z PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Bioton wyemituje do 665 mln warrantów m.in. dla Bithell i Medana Pharma


Bioton w ramach kapitału docelowego wyemituje do 665 mln imiennych warrantów subskrypcyjnych z wyłączeniem prawa poboru - poinformowała spółka w komunikacie.

Tak naprawimy finanse


Premier ogłosi w piątek plan ratunkowy dla finansów państwa - pisze "Gazeta Wyborcza", która poznała główne punkty tego planu.

Germany braces for four-day Lufthansa strike


Germany is bracing for a four-day strike at flagship airline Lufthansa from Monday that threatens to disrupt travel to and from Europe's biggest economy.

Gazprom boi się, że go łupki łupną


Gazprom obawia się, że wydobycie gazu ze złóż łupkowych odbije się na jego pozycji rynkowej - zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Takie wnioski płyną z raportu dla jego Rady Dyrektorów, o którym pisze moskiewski dziennik gospodarczy "Kommiersant".

Prezes ARP o planie sprzedaży aktywów stoczni Szczecin


Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski zdecyduje we wtorek, czy zatwierdzić zmieniony plan sprzedaży tych części majątku stoczni Szczecin, które nie znalazły nabywców w ubiegłym roku. Plan przygotował zarządca kompensacji.

Kernel Holding pozyskał 241 mln zł z emisji nowych akcji


Kernel Holding uplasował 4,3 mln akcji w drodze oferty nowych akcji skierowanej do inwestorów instytucjonalnych. Spółka pozyskała z emisji 241 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Tusk o naszym euro i pomocy dla Grecji


Polska wejdzie do strefy euro, gdy będzie do tego gotowa - zapowiedział premier Donald Tusk w opublikowanej w piątek rozmowie z niemieckim dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Jak dodał, nowe kraje Unii Europejskiej nie mogą ponosić ciężarów finansowych tylko dlatego, że inne lekkomyślnie wydają pieniądze - ale zadeklarował udział w Europejskim Mechanizmie Finansowym.

Mikosz: LOT potrzebuje szybszej restrukturyzacji


Polskie Linie Lotnicze LOT potrzebują szybszej restrukturyzacji, która pomogłaby w lepszej prywatyzacji spółki - powiedział PAP prezes PLL LOT Sebastian Mikosz.

Ferro ustaliło cenę emisyjną


Grupa FERRO, producent armatury oraz komponentów instalacji sanitarnych i grzewczych, opublikowała dziś ostateczną cenę emisyjną.

Kto może wybrać kwartalne opłacanie ryczałtu?


Brytyjscy naukowcy stworzyli ludzkie plemniki za pomocą komórek macierzystych. To osiągnięcie może zrewolucjonizować leczenie bezpłodności. Naukowcy z Northeast England Stem Cell Institute ogłosili, że ich osiągnięcie jest przełomem w użyciu komórek macierzystych z embrionu. W ciągu 10 lat opracowana zostanie technika, która pozwoli bezpłodnym parom mieć dziecko genetycznie należące do nich. ...

Nikkei edges down after rally; BOJ, Fed awaited


Japan's Nikkei average fell 0.3 percent on Tuesday, with profit-taking in recent gainers such as Canon Inc weighing on the index in the wake of its rise to a seven-week high the previous day.

W Święta Wielkanocne może handlować tylko właściciel


4 i 5 kwietnia, czyli Święta Wielkanocne, to dni ustawowo wolne od handlu. Jeśli sklep w te dni ma być otwarty, to sprzedawać w nim może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie. Nie dotyczy to pracowników np. stacji benzynowych i aptek.

Stopy procentowe bez zmian w USA do 2012 roku - Goldman Sachs


Fed będzie utrzymywać stopy procentowe na obecnych poziomach do 2012 roku z powodu utrzymujących się wysokiego bezrobocia oraz niskiej inflacji w USA - uważa starszy ekonomista banku Goldman Sachs Edward McKelvey.

Konflikt USA - Unia Europejska o 10 dolarów


Ambasador Unii Europejskiej w USA John Bruton ujawnił światu, że Stany Zjednoczone planują wprowadzenie 10-dolarowej opłaty granicznej od każdej osoby przyjeżdżającej. UE ostro protestuje.

ZA Puławy i ZCh Police podpisały kolejne porozumienie o współpracy


Zakłady Azotowe Puławy i Zakłady Chemiczne Police podpisały 2 lutego porozumienie o współpracy biznesowej, nawiązujące do planów z 2008 roku przerwanych następstwami światowego kryzysu gospodarczego, poinformowały firmy w środę.

Giełdy: Sytuacja zrobiła się poważna


Nastroje na rynkach pogarszają się w szybkim tempie. Skala przeceny w niektórych przypadkach robi się coraz bardziej poważna. Wtorkowy mocny spadek na Wall Street przez sporą część dnia nie robił na europejskich parkietach zbyt dużego wrażenia, jednak im bliżej zakończenia handlu, tym sytuacja stawała się coraz gorsza.

Prospekt emisyjny GPW trafi do KNF w sierpniu


Prospekt emisyjny Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) trafi do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w sierpniu, wynika z wypowiedzi prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego.

GUS: wskaźnik koniunktury w przemyśle utrzymał się na poziomie +1 pkt w listopadzie


Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w listopadzie 2009 roku na poziomie plus 1 pkt, czyli takim samym jak przed miesiącem, podał Główny Urząd Statystyczny.

Alma Market ogranicza inwestycje


Alma Market, która po trzech kwartałach tego roku ma 34,1 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej, planuje skupić się na poprawie efektywności i ograniczyć inwestycje. W 2010 roku spółka-matka zamierza otworzyć dwa sklepy delikatesowe, CAPEX nie przekroczy 7 mln zł - podała Alma w komentarzu do wyników kwartalnych.

W '10 liczba placówek franczyzowych wzrośnie do 37 tys.


W 2010 roku liczba placówek franczyzowych może wzrosnąć do 37 tys. z 32,2 tys. w 2009 roku, a liczba sieci franczyzowych do 640 z 565 - wynika z raportu firmy doradczej PROFIT system.