Indeks optymizmu konsumentów w USA wyniósł 76 pkt w czerwcu


Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w czerwcu 76 pkt i okazał się wyższy od oczekiwań - podano w piątek.

Estońska stolica planuje pobieranie wyższych opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej od tych wszystkich, którzy nie są mieszkańcami Tallina. Władze mają nadzieję, że zwiększy to w przyszłym roku wpływy do miejskiej kasy o 28 milionów koron (ok. 1,8 mln euro) - informuje we wtorek agencja BNS. Zarząd spółki LUG zaproponuje podczas WZA 15 lutego obniżenie wartości nominalnej akcji serii A i B z kwoty 0,04 zł do 0,01 zł, bez zmiany wysokości kapitału zakładowego - poinformowała spółka w komunikacie. Nowe metody nauczania języka biznesu i nowe technologie w procesie nauki - to tematy konferencji, na którą przybyli w piątek do Poznania nauczyciele języka angielskiego zrzeszeni w BESIG - sekcji biznesowej międzynarodowego stowarzyszenia nauczycieli języka angielskiego IATEFL.Najlepszym mocnym alkoholem na świecie jest Czysta de Luxe Żołądkowa Gorzka - uznało jury Vodka Masters 2009 - prestiżowego konkursu alkoholi. - To już kolejny sukces naszego produktu podkreślał w rozmowie z portalem spożywczym Wojciech Bortkiewicz, dyrektor marketingu Stock Polska, producenta nagrodzonego alkoholu. Gwardia Finansowa we Włoszech przeszukała siedziby największych firm, produkujących makaron, a podejrzanych o utworzenie kartelu, w wyniku czego w ciągu dwóch lat podniosły ceny o 50 procent. NWZA Sanwilu zdecydowało o scaleniu akcji spółki w stosunku 20:1, po scaleniu kapitał zakładowy spółki będzie się dzielił na 50.117.250 akcji o wartości nominalnej 1 zł - wynika z uchwał podjętych przez NWZA Sanwilu.

Slovenia's largest fuel retailer Petrol said on Thursday it is interested in buying Crobenz, a small fuel retailer of Croatian oil group Ina put up for sale for anti-trust reasons.

DM PKO BP w raporcie z 3 listopada wydał rekomendację "redukuj" dla Energomontażu Północ, ustalając cenę docelową dla akcji spółki na 12,7 zł. 300 procent zysku z inwestycji w ciągu ośmiu miesięcy - tyle mogą zarobić Chińczycy, którzy zaopatrzyli się w duże zapasy czosnku wcześniej niż w marcu tego roku i teraz chcą tę roślinę sprzedać. Skok ceny tego warzywa znacznie przerósł wzrosty notowań na giełdach innych produktów.

Wśród ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem jest prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Polska, Szwecja i Wlk. Brytania - trzy największe gospodarki UE spoza strefy euro, sprzeciwiają się, by zarządzanie gospodarcze ograniczyć do eurolandu. Chcą, żeby zarządzanie to objęło całą 27 unijnych państw - powiedział Mikołaj Dowgielewicz. W Dallas w Teksasie 39 kierowców zostało ukaranych przez policję mandatami za to, że nie znali języka angielskiego - podał we wtorek "Los Angeles Times".Katowice, jako pierwsze miasto w Polsce, mają zostać członkiem ekskluzywnego klubu Inteligentnych Miast (Smarter Cities), do którego należą m.in. Moskwa, San Francisco czy Katmandu. Z Katowicami swoją wiedzą podzieli się też bezpłatnie kadra zarządzająca IBM - informuje "Puls Biznesu". Końcówka zeszłego tygodnia przyniosła spore wahania nastrojów, jednak ostatecznie zwycięsko z tej walki wyszły niedźwiedzie. W rezultacie indeksy giełdowe zanotowały spore spadki, a kurs EUR/USD ponownie zbliżył się do poziomu 1,47. Dziś rano, po nocnej korekcie, znajdujemy się w okolicy 1,4750, ale nastroje nadal nie są zbyt korzystne. Piątkowa sesja nie pozostawiła żadnych złudzeń, kto rządzi i dzieli na amerykańskich parkietach. Po piątkowym odczycie indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan wydawało się, że byki podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia będą jedynie tłem dla strony podażowej.

Paged obserwuje spadek sprzedaży w meblach


Paged obserwuje spadek sprzedaży w części meblowej i wzrost w segmencie sklejki. Spółka jeszcze w tym roku zamierza sprzedać grunty przy ul. Mineralnej w Warszawie. Z tego tytułu może otrzymać od 12 do 20 mln zł.

TVP zwolni... wciąż nie wiadomo kogo


Na Woronicza coraz goręcej. Wciąż nie wiadomo bowiem, kto straci pracę po 31 sierpnia, kiedy w telewizji ruszą zwolnienia grupowe, bo zarząd nie publikuje listy tych pracowników. Na razie związkowcy utrzymują pogotowie strajkowe, ale nie wykluczają strajku ostrzegawczego.

Nikt nie pomoże Grecji


- Kraje europejskie nie złożą się na pomoc dla Grecji - ostrzegł członek zarządu Europejskiego Banku Cenralnego Juergen Stark. - Rynki łudzą się, jeśli sądzą, że w inne kraje członkowskie wreszcie sięgną do portfeli - dodał. Jego słowa spowodowały duży spadek kursu euro wobec dolara.

W jakim wieku na emeryturę w UE?


Mieszkańcy Starego Kontynentu żyją nie tylko lepiej, ale i dłużej. Podczas gdy w 1960 roku oczekiwane trwanie życia w chwili narodzin w większości krajów Europy nie przekraczało 70 lat, w 2009 roku wskaźnik ten był o niemal 10 lat wyższy. Zmiany demograficzne wymuszają na rządach państw unijnych modyfikację systemów emerytalnych.

USA: Rosja, Chiny i Kanada słabo chronią własność intelektualną


Stany Zjednoczone umieściły w piątek Rosję na liście krajów najsłabiej chroniących własność intelektualną; kraj ten znajduje się na niej od 13 lat. Na liście wymieniono też Chiny - szósty rok z rzędu, i Kanadę - po raz drugi z rzędu.

Obiecali 20 mld dolarów, nie dali ani centa


Kraje G8, które na szczycie w L'Aquili w lipcu obiecały 20 miliardów dolarów na pomoc dla Trzeciego Świata, nie dały do tej pory ani centa - powiedział w czwartek w Rzymie szef Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Jacques Diouf.

PGNiG dostarczy gaz dla Grupy Lotos za ponad 2,2 mld zł


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dostarczy do gdańskiej rafinerii Grupy Lotos gaz wartości ponad 2,2 mld zł w ciągu 5 lat. Dostawy rozpoczną się w grudniu 2011 r. W roku 2012 PGNiG dostarczy 403 mln m sześc. gazu, a docelowo 447 mln m sześc. - poinformował PGNiG w środę.

Polskie Jadło ogłasza nowe kierunki działania


Zarząd Spółki Polskie Jadło S.A. z siedzibą w Krakowie przedstawił ogólne plany firmy związane z jej działalnością. Nową strategię na lata 2010-2012 Spółka zaprezentuje w terminie pomiędzy 16 a 18 listopada 2009 r.

Nastroje w konsolidacji


Konsolidacje mają to do siebie, że przyzwyczajeni do silnych trendów inwestorzy w dolnych ograniczeniach ruchów bocznych okazują mocny pesymizm i szukają zasięgów dla spadków, natomiast przy oporach gremialnie mówi się o wybiciu w górę.

Szansa dla byków


Wczoraj inwestorzy w Warszawie wyłamali się z europejskiego i amerykańskiego trendu lekkich wzrostów i zdecydowali się zrealizować zyski. WIG20 zniżkował o 1,47% i obecnie notuje wartość 2436,4 pkt. Sesję blue chipów ciągły in minus notowania KGHM na wieść o tym, że Skarb Państwa planuje sprzedać na giełdzie 10% posiadanych papierów.

Rozmowy z telefonów stacjonarnych na komórki będą tańsze


Od listopada klienci Telekomunikacji Polskiej będą płacić mniej za rozmowy z telefonów stacjonarnych na komórkowe. Ujednolicone zostaną też stawki dla osób prywatnych i firm.

Warszawa postanowiła pójść pod prąd


Na warszawskiej giełdzie sytuacja była dość zmienna, ale jednak optymizm przeważał. Jego początkowa skala została pod koniec dnia mocno przytemperowana, ale sesję kończyliśmy na plusie - wbrew spadkom na większości rynków europejskich i przede wszystkim wbrew zniżkującym indeksom za oceanem. Ta odporność wydaje się jednak nieco "podejrzana", jeśli zauważyć, że dziwnym trafem pojawiła się pod koniec dnia także w Budapeszcie i Pradze.

Szef BPH idzie na emerytur


Tylko do koca lipca prezesem BPH bdzie Jzef Wancer. W pitek zoy rezygnacj. Wancer ju na pocztku stycznia informowa, e w poowie roku chce przej na emerytur.

MSP sprzedało ponad 92 proc. udziałów uzdrowiska Ustka


Resort skarbu podpisał umowę sprzedaży ponad 92 proc. udziałów uzdrowiska Ustka na rzecz spółki Hotel Lubicz w Ustce za 14 mln 28 tys. zł - poinformowało w piątek ministerstwo skarbu.

Indeksy szerokiego rynku odczuły spadki


Środa przyniosła kolejny dzień spadków na GPW. Skala przeceny była niższa niż we wtorek, a wysokie obroty wskazują na pojawienie się większego kapitału skuszonego nieco niższymi cenami, jak i po części próbującego zagrać na potencjalne odreagowanie indeksów w najbliższych dniach.

Kurs EUR/PLN w dotychczasowym przedziale wahań


W piątek w notowaniach EUR/PLN obserwowaliśmy konsolidację w przedziale 4,1300-4,1600. Kurs USD/PLN odnotował dość silną zwyżkę za sprawą spadku EUR/USD - wzrósł w okolice 2,8500. Dzisiaj wartość dolara względem złotego kształtuje się kilka groszy poniżej piątkowych szczytów, natomiast notowania euro w stosunku do polskiej waluty wciąż mieszczą się w zakresie wahań z końca minionego tygodnia.

Drożeje kapitał na rynku międzybankowym


Po optymizmie inwestorów sprzed tygodnia nie ma już śladu. Mocno tanieją akcje (w Chinach o 5 proc., w Japonii o ponad 2 proc.) i surowce (ropa poniżej 70 USD za baryłkę), drożeje dolar, jen i złoto (1239 USD za uncję).

Średnia sprzedaż "Gazety Wyborczej" w styczniu spadła


Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w styczniu 2010 roku 343.034 sztuki i było o 13,9 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Analitycy wyceniają PGE od 21,8-28,1 zł


Analitycy DI BRE, w komentarzu z 16 października, wyceniają akcję Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) po emisji w przedziale 22,4-27,1 zł. Zwracają jednak uwagę, że ich założenia co do cen energii są raczej konserwatywne.

Bezpłatne studia w Polsce to fikcja


W Polsce bezpłatne studia są fikcją, na uczelniach jest niska jakość kształcenia takich kierunków jak ekonomia czy prawo, brakuje badań naukowych dostrzeganych na międzynarodowym forum - to niektóre wnioski raportu "Szkolnictwo wyższe w Polsce - diagnoza", które w czwartek przedstawiły firma doradcza Ernst & Young oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Jest mało prawdopodobne, by PKN wrócił do ratingu "BBB"


Jest mało prawdopodobne, by PKN Orlen wrócił do ratingu "BBB" - poinformował PAP Arkadiusz Wicik, dyrektor z agencji ratingowej Fitch.

Kredyty hipoteczne: Na której walucie nie stracisz?


Co stanie się z kredytami hipotecznymi po wejściu Polski do strefy euro? Już w najbliższą środę zapraszamy na Czat z doradcą finansowym Arkadiuszem Rembowskim z Money Expert, który wyjaśni m.in czy banki wymuszą na klientach zmiany umów kredytowych?

To nie będzie cios w MFW


Propozycja powołania przez UE Europejskiego Funduszu Walutowego nie zmierza do stworzenia konkurencji wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego - ocenili w środę w Berlinie szefowie rządów Niemiec i Francji Angela Merkel oraz Francois Fillon.

Optymizm na rynkach i mocniejszy eurodolar mogą umacniać złotego


Mocniejszy kurs eurodolara, a także zbliżająca się emisja PGE w środę umocniły złotego. Zdaniem dilerów ten trend może się utrzymać do końca tygodnia.

To nie jest czas na sprzedaż spółek


Podczas, gdy skarb państwa przygotowuje się do rekordowo dużych projektów prywatyzacyjnych, fundusze venture capital mają kłopoty ze sprzedażą spółek znacznie lepiej przygotowanych do zmian właścicielskich.