"Filmowanie alkoholowego zakupu nie byłoby przyjazne"


Zobowiązanie do filmowania i archiwizowania zapisów każdego alkoholowego zakupu nie byłoby przyjazne ani dla sklepikarzy, ani dla klientów - uznała w czwartek sejmowa komisja "Przyjazne państwo" i postanowiła nie zajmować się propozycją Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Z najnowszego raportu Eurostatu wynika, że Polska najchętniej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej przyznaje uchodźcom prawo azylu lub inną formę opieki - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Prezydent Lech Kaczyński zadeklarował w Nowym Sączu, że jeśli nowy minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller zgłosi wnioski o awanse generalskie - zostaną one rozpatrzone. Ale - zastrzegł - "to muszą być nominacje, w których jedna strona składa wniosek, a druga się na to zgadza, czyli musi być tutaj wspólna decyzja dwóch stron". Sztaby Grzegorza Napieralskiego i Waldemara Pawlaka mają wystąpić wspólnie w poniedziałek do sztabów Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego z propozycją debaty telewizyjnej w gronie tych czterech kandydatów na prezydenta.Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego uruchamia specjalny wydział pościgowy - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Rozpoczął się pogrzeb Jana Wejcherta, założyciela i prezydenta Grupy ITI. Zmarł w wieku 59 lat. Śmigłowiec ewakuacji medycznej tzw. medevac, który transportował Afgańczyków rannych w wyniku działań polskich żołnierzy w rejonie wioski Nangar Khel, ostrzelano dopiero po tym, jak maszyny zabrały poszkodowanych - zeznał we wtorek jeden ze świadków w procesie żołnierzy oskarżonych w związku z zajściem.

Z codziennych meldunków inspekcji sanitarnej wynika, że na terenach dotkniętych powodzią aktualnie nie ma zagrożenia wystąpienia epidemii chorób zakaźnych - poinformował wiceminister zdrowia Jakub Szulc w Sejmie.

- Miejsce dla polskiego prezydenta podczas uroczystości w Moskwie w 2005 roku wynikało z protokołu dyplomatycznego. Wyjaśnił mi to dziś dokładnie ambasador Wojciech Piekarski - mówił w TVN24 Aleksander Kwaśniewski. Pecha miał motocyklista, który pędził w środę na obwodnicy Oleśnicy ponad 200 km/h. Jednym z samochodów, które wyprzedził, był nieoznakowany radiowóz. Pirat drogowy otrzymał 15 punktów karnych i 1000 złotych mandatu.

Koncert dwóch chórów białostockich oraz ubiegłorocznego zwycięzcy w kategorii zespołów zawodowych - Akademickiej Kapeli Chóralnej im. Aleksandra Jurłowa z Moskwy, zainaugurował w środę Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2010" w Białymstoku. Dostęp do informacji publicznej i prawne aspekty korzystania z nowoczesnych technologii - to niektóre z tematów drugiego dnia Kongresu Praw Obywatelskich, który trwa w Warszawie. Dane o uzbrojeniu GROM, środkach łączności, miejscach organizowania szkoleń i nowych siedzibach - tego m.in. można dowiedzieć się ze strony internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej, pisze "Dziennik Gazeta Prawna"."Gazeta Wyborcza": - Jeżeli Kaczyński z Komorowskim będą szli łeb w łeb, będzie wysoka frekwencja w wyborach, mówi Radosław Markowski - politolog z PAN i SWPS. Płonęły opony, w siedzibę Urzędu Wojewódzkiego leciały kamienie i jajka. Po 53 latach od wydarzeń Czerwca '56 robotnicy znów wyszli na ulice stolicy Wielkopolski. Na manifestację w obronie upadających Zakładów Cegielskiego przyjechało kilkuset związkowców z całego kraju. Wszystko wskazuje na to, że ustawa o chemicznej kastracji pedofilów jest niewykonalna - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Kurtyka: ujawnią, jak uznają, że się im opłaca


Jestem rozczarowany, że Rosja nie przekaże nam "listy białoruskiej". Stan archiwów posowieckich i orientacja w nich historyków i władz jest tak dobra, że mogliśmy liczyć na istotne dokumenty ws. zbrodni katyńskiej - mówi szef Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka.

Stasiak z internautami wróci do "złych stron"


Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak spotkał się w piątek z internautami protestującymi przeciwko wprowadzeniu tzw. rejestru stron niedozwolonych. Prezydencki minister zapowiedział kolejne spotkania, w tym debatę na temat granicy między wolnością słowa a bezpieczeństwem obywateli i przestrzeganiem prawa w internecie.

Kłopotek: rozwiązać komisję


Ostatni gwóźdź do trumny - tak głosowanie o wykluczeniu posłów PiS z komisji hazardowej podsumował Eugeniusz Kłopotek z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zdaniem posła ludowców, komisję... powinno się teraz rozwiązać.

Hazardowa zawiesi prace do "nieprzewidywalnej przyszłości"?


Posłowie z komisji hazardowej nie dostaną materiałów operacyjnych z prokuratorskiego śledztwa w tej sprawie. - Do 30 kwietnia nie ma szans. Czeka nas trudna decyzja, co dalej – mówi Bartosz Arłukowicz. A Mirosław Sekuła wskazuje, że prace można zawiesić.

Kancelaria Prezydenta: Polska ma dziś przykład


Prezydent Lech Kaczyński chce jeszcze porozmawiać z premierem Donaldem Tuskiem o przygotowaniach do obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w kontekście napływających z Rosji doniesień - powiedział dziennikarzom w Szczecinie szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak.

Żona Dochnala też usłyszy zarzuty


Przeciwko żonie lobbysty Marka Dochnala, jego teściowej oraz księgowej prokuratura przygotowuje akt oskarżenia - ustaliła "Rzeczpospolita". Według prokuratorów, kobiety działając w zmowie miały sfałszować dokumenty.

Apel SLD do byłych SB-ków


SLD nie pogodził się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który nie obalił ustawy odbierającej byłym SB-kom przywileje emerytalne. Partia już szykuje wzór specjalnego wniosku do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. 40 tys. PRL-owskich służbistów będzie mogło go wydrukować, wypełnić i zasypać Strasburg swoimi wnioskami.

Poznań: Wykopano niszczyciela czołgów Jagdpanzera IV


Pozostałości po zniszczonym, niemieckim niszczycielu czołgów Jagdpanzer IV znaleziono w Poznaniu w okolicy Cytadeli. Zdaniem kpt. Tomasza Ogrodniczuka, kustosza Muzeum Broni Pancernej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, znalezisko jest historycznym rarytasem.

Reorganizacja Straży Granicznej na południu kraju


W Komendzie Głównej Straży Granicznej od 1 czerwca działa specjalny zespół, który ma przygotować opinię w sprawie reorganizacji oraz funkcjonowania oddziałów SG na południu kraju - poinformował w środę wiceszef MSWiA Adam Rapacki.

Posłowie polscy i włoscy o Turcji


Proces rozszerzenia Unii Europejskiej, w tym perspektywa członkostwa Turcji we wspólnocie oraz sens dalszego funkcjonowania Inicjatywy Środkowoeuropejskiej zdominowały posiedzenie sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych z udziałem delegacji parlamentarzystów z Włoch.

"Działacze PO spodziewają się wielkiego show"


PO chce do końca utrzymać w tajemnicy wyniki prawyborów - komisja licząca głosy zbierze się dopiero w sobotę rano, aby zminimalizować ryzyko przecieku do mediów - powiedział w czwartek dziennikarzom szef klubu PO Grzegorz Schetyna.

Porwana przez męża odnaleziona


Policjantom z Sieradza udało się odnaleźć 32-letnią Ewelinę Obałę. We wtorkową noc kobietę uprowadził jej mąż. Dlaczego? Nie wiadomo.

Szmajdziński deklaruje "prezydenturę obywatelską"


Wiceszef SLD, kandydat tej partii na prezydenta zadeklarował na sobotniej posiedzeniu Rady Krajowej Sojuszu, że jeśli wygra tegoroczne wybory, jego prezydentura będzie "obywatelska".

Wymiana nauczycieli w ramach projektu "Language Garden"


W kwietniu rozpocznie się wymiana lubuskich i niemieckich wychowawców przedszkolnych w ramach projektu "Language Garden", który dofinansowywany jest przez Unię Europejską.

Nie ma przypadków w planie tej wizyty


Charakter i miejsce wizyty księcia Karola w Polsce są starannie przemyślane i nieprzypadkowe. Tak, jak odwiedziny społeczności tatarskiej na Podlasiu. Mało kto wie, że nie był to ani jego pomysł, ani pomysł jego żony. - Wszystko to, co ma robić, to nasza propozycja - mówi ambasador brytyjski w Polsce Ric Todd.

Radni zbojkotowali Niesiołowskiego i Czumę


Radni Barczewa koło Olsztyna (warmińsko-mazurskie) nie chcą by honorowymi obywatelami miasta zostali wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO) i były minister sprawiedliwości Andrzej Czuma (PO). Obydwaj w czasach PRL byli więzieni w miejscowym zakładzie karnym, jako więźniowie polityczni.

Dwa warianty ws. hazardu - liberalny i radykalny


Premier Donald Tusk powiedział, że jest już gotowy projekt ustawy ograniczającej hazard w Polsce. Jeszcze tego samego dnia szef rządu będzie o tym rozmawiał z szefami klubów parlamentarnych.

"Od pierwszych dni tworzył polską dyplomację"


Składając kondolencje z powodu śmierci Krzysztofa Skubiszewskiego, przewodniczący PE Jerzy Buzek powiedział, że odszedł człowiek, który od 1989 r. tworzył podwaliny polskiej dyplomacji na miarę ambicji niepodległego i suwerennego państwa.

Lekarze: onkologia nadal niedoinwestowana


Na 27 krajów Unii Europejskiej, Polska wciąż zajmuje 22-23 miejsce, jeśli chodzi o leczenie nowotworów - poinformował docent Tadeusz Pieńkowski z Centrum Onkologii na konferencji prasowej podczas IV Mazowieckich Spotkań Onkologicznych.

Ziętek poprosił rybaków o wyborczy głos


Kandydat na prezydenta RP Bogusław Ziętek poprosił w niedzielę rybaków o głos w wyborach 20 czerwca.

"Fakty" TVN: 1,5 mln dol. za zdjęcie Polańskiego!


Roman Polański już przyjechał do swojej willi "Milky Way" w Gstaad.

Zakończono pobieranie materiału genetycznego


Zakończono pobieranie próbek oraz gromadzenie materiału genetycznego do badań DNA, umożliwiających identyfikację ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Komorowski - Sikorski 92:11. Może jednak trzeci kandydat?


Zdecydowana większość, bo 92 ze 146 posłów Platformy Obywatelskiej, z którymi we wtorek rozmawiały "Fakty TVN" nie ma wątpliwości, że to Bronisław Komorowski powinien być kandydatem partii w wyborach. W tych nieoficjalnych prawyborach marszałek nie daje Radosławowi Sikorskiemu najmniejszych szans. Szefa MSZ-u poparło w rozmowach z "Faktami" tylko 11 parlamentarzystów PO. Czy wszystko jest już zatem jasne? Niekoniecznie.

Ludzie listy piszą. Do Sejmu


Do Sejmu miesięcznie trafia około półtora tysiąca listów od obywateli. Polacy oceniają w nich posłów, dopytują się o bieżącą pracę parlamentu, proszą o pomoc w indywidualnych sprawach, najczęściej mieszkaniowych lub związanych ze świadczeniami społecznymi.

Pijana posadziła za kierownicę 11-letnią córkę


Pijana matka, która posadziła za kierownicę swoją 11-letnią córkę usłyszała już zarzuty. Za próbę wręczenia 200 złotych łapówki i narażenie na niebezpieczeństwo dzieci grozi jej do 10 lat więzienia.